Czy można naprawić zlew przy pomocy zupki chińskiej?

Hiszpański użytkownik Instagrama o pseudonimie Arquitettando wrzucił do sieci filmik, na którym pokazana jest naprawa zlewu. Nie jest to jednak naprawa dokonywana przy pomocy tradycyjnych środków a zwykłej zupki chińskiej. W dziurę zostaje włożona zupka, następnie zostaje ona zalana płynem i po zabiegach szlifowania i malowania umywalka wygląda jak nowa. Czy jest to w ogóle możliwe?

https://www.youtube.com/watch?v=yiB8-2mHIJ0&ab_channel=Blanked

Niektórzy internauci są bardzo sceptyczni odnośnie tego nagrania, wskazując na liczne cięcia i przeskoki czasowe. Twierdzą oni, że zlew został naprawdę uszkodzony, jednak został naprawiony przy pomocy normalnych środków, a nagrywający jedynie udawał, że łata dziurę zupką chińską. Inni twierdzą, że autor puścił film od tyłu. Czyli najpierw nagrał dobry zlew, następnie lekko popsuty, coraz bardziej popsuty i w końcu zdemolowany. Przyjrzyjmy się czy któraś z tych teorii ma zasadność.

Zacznijmy od samej zupki chińskiej. Nie da się naprawić zlewu, używając po prostu makaronu. Owszem, pod wpływem wody możemy go zmiękczyć, jednak nie uda nam się z tego uformować masy takiej jak pokazana na filmie. Tajemnica tkwi w dwóch mały buteleczkach, którymi makaron jest zalewany. Jet to prawdopodobnie żywica epoksydowa. Jest to substancja, która po utwardzeniu tworzy masę podobną do plastiku. To żywica tworzy wypełnienie, a zupka chińska jest po prostu rusztowaniem, na którym masa może wyschnąć. Oczywiście autor nagrania musiał dodać tej substancji dużo więcej, niż jest pokazane na filmiku i prawdopodobnie dodawał kolejne warstwy przez kilka godzin, pozwalając im stopniowo zasychać. Całość po zaschnięciu i oszlifowaniu może imitować ceramikę. Pozostaje problem wodoodporności, gdyż po pierwszym spłukaniu zlewu, zupka zacznie nasiąkać wodą. Jednak Arquitettando uniknął tego problemu, stosując dwie warstwy farby (podkład i farba), z czego wierzchnia warstwa jest zapewne wodoodporna. Trzeba jednak pamiętać, że miejsce malowane farbą będzie zawsze lekko się odcinać od reszty zlewu, oraz fakt, że farba nawet najlepszej jakości nie będzie tak odporna na działanie wody i środków myjących jak oryginalna emalia kryjąca umywalkę, więc po jakimś czasie farba zżółknie.

  Dlaczego folia aluminiowa jest z jednej strony lśniąca a z drugiej matowa?

A po co autor filmiku sypał do środka przyprawy? Zostały one dodane dla efektu humorystycznego i na mają żadnego znaczenia w procesie utwardzania.

Nie jest to pierwszy filmik, w którym Arquitettando przy pomocy zupki naprawia różne rzeczy. Tego samego udało mu się dokonać z podłogą. Inni internauci zainspirowani jego nagraniem zaczęli wrzucać do sieci podobne filmiki. Przykładem niech będzie naprawa zderzaka dokonana przy pomocy tych samych składników.

A czy taka naprawa w ogóle wytrzyma? Niestety nie. Ponieważ usztywnieniem całej konstrukcji jest szkielet z makaronu, przy większym nacisku miejsce naprawy się odkształci. Jednak nawet jeśli będziemy uważać, problemem jest sam makaron. Od zewnątrz makaron jest zabezpieczony farbą, jednak od spodu nie, co oznacza, że będzie on nasiąkał wodą. Spowoduje to, puchniecie i wybrzuszenie łaty lub jej całkowite odpadnięcie.
Więc, mimo iż można naprawić zlew w taki sposób, jest to bezzasadne. Trwałość tej naprawy będzie żadna, a istnieją inne substancje, kto pozwolą nam dokonać naprawy w trwalszy sposób i przy dużo mniejszym wysiłku.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *