Czy klucz do bram miasta otwiera cokolwiek?

Czy klucz do bram miasta otwiera cokolwiek?

Odpowiedź brzmi: nie. Klucze do bram miasta są formą wyróżnienia dla osób o wielkich zasługach dla miasta. Mogą być wręczane za jego promowanie, zasługi dla lokalnej społeczności, czy nawet bycie autorytetem moralnym. Są one raczej symbolicznymi pamiątkami niż przedmiotami o materialnej wartości, aczkolwiek bywają od tego wyjątki. Piosenkarka Cher, po odebraniu swojego klucza do miasta Adelaide (Australia) sprzedała go na eBay-u za 90000 dolarów. Czasami wręczany klucz może być repliką jakiegoś klucza używanego w mieście w przeszłości (np. wejście do urzędu miejskiego).

 

A skąd w ogóle wzięła się taka tradycja? W dawnych czasach wręczenie klucza do miasta pełniło praktyczną funkcję. Gdy większość miast otoczona była murami, odwiedzającym je dygnitarzom wręczano klucz do bramy miasta jako gest zaufania i życzliwości. Kupcy obdarzeni kluczem do miasta mogli być zwolnieni z opłat, a osoby zasłużone w walce mogły poruszać się po mieście z bronią. Więc chociaż był to dar symboliczny, dawał materialne korzyści.

W dzisiejszych czasach wręczanie klucza do miasta może być zwykłą okazją do uroczystości, czy nawet PR-ową sztuczką. Z bardziej kuriozalnych odbiorców klucza do miasta należy wymienić: Saddama Husseina i Świętego Mikołaja. Obaj otrzymali klucze do miasta Detroit.

Źródła:

What Does a Key to the City Actually Do?

https://slate.com/news-and-politics/2009/02/what-can-you-open-with-a-key-to-the-city.html

https://www.theguardian.com/music/2012/apr/25/cher-auctions-key-adelaide-ebay

Leave a Reply

Your email address will not be published.