Czy klucz do bram miasta otwiera cokolwiek?

Odpowiedź brzmi: nie. Klucze do bram miasta są formą wyróżnienia dla osób o wielkich zasługach dla miasta. Mogą być wręczane za jego promowanie, zasługi dla lokalnej społeczności, czy nawet bycie autorytetem moralnym. Są one raczej symbolicznymi pamiątkami niż przedmiotami o materialnej wartości, aczkolwiek bywają od tego wyjątki. Piosenkarka Cher, po odebraniu swojego klucza do miasta Adelaide (Australia) sprzedała go na eBayu za 90000 dolarów. Czasami wręczany klucz może być repliką prawdziwego klucza używanego w przeszłości (np. wejście do urzędu miejskiego).

 

A skąd w ogóle wzięła się taka tradycja? W dawnych czasach wręczenie klucza do miasta pełniło praktyczną funkcję. Gdy większość miast otoczona była murami, odwiedzającym je dygnitarzom wręczano klucz do bramy miasta jako gest zaufania i życzliwości. Kupcy obdarzeni kluczem do miasta mogli być zwolnieni z opłat, a osoby zasłużone w walce mogły poruszać się po mieście z bronią. Więc chociaż był to dar symboliczny, dawał materialne korzyści.

W dzisiejszych czasach wręczanie klucza do miasta może być zwykłą okazją do uroczystości, czy nawet PR-ową sztuczką. Z bardziej kuriozalnych odbiorców klucza do miasta należy wymienić: Saddama Husseina i Świętego Mikołaja. Obaj otrzymali klucze do miasta Detroit.

Źródła:

What Does a Key to the City Actually Do?

https://slate.com/news-and-politics/2009/02/what-can-you-open-with-a-key-to-the-city.html

https://www.theguardian.com/music/2012/apr/25/cher-auctions-key-adelaide-ebay

  Dlaczego w talii kart znajduje się joker?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *