Co się stanie gdy umrze królowa Anglii?

Królowa Elżbieta II zasiada na tronie od 1952 roku, co czyni ją najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. W tym czasie krajem rządziło 13 premierów, a na tronie papieskim zasiadło sześciu papieży. W czasie gdy królowa objęła władzę obecny premier, czyli Boris Johnson nawet się jeszcze nie urodził. Jej zwierzchnictwo uznaje 16 innych państw (z których największe to Kanada, Nowa Zelandia i Australia), oraz dziesiątki terytoriów zamorskich. Oznacza to, że jej śmierć przyniesie wiele zmian. Nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ale potencjalnie dla całego świata. No właśnie, co się wydarzy, kiedy królowa angielska umrze?

Istnieje specjalny plan przewidziany na tę okoliczność nazwany Operacja London Bridge. Plan zakłada przebieg wydarzeń na dni i tygodnie po śmierci królowej Elżbiety II. Po stwierdzeniu zgonu jej prywatny sekretarz, niezwłocznie przekaże wiadomość premierowi. Wiadomość będzie brzmiała: „London Bridge is down” (most londyński się zawalił). Premier natychmiastowo powiadomi rządy wszystkich państw i terytoriów podległych. Następnie wiadomość otrzymają media przy pomocy specjalnego systemu ostrzegania. Główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny BBC wstrzyma normalne nadawanie programów. Prowadzący audycję przebiorą się w czarne żałobne ubrania, a logo BBC News zmieni kolor na czarny. Większość nadawców ma przygotowane liczne materiały dotyczące królowej i rodziny królewskiej, które będą prezentowane w ciągu kilku najbliższych dni. Do czasu pogrzebu, BBC wstrzyma się z emisją filmów i serialów komediowych a stacje radiowe przestaną odtwarzać niektóre utwory.

Operacja most lodyński obejmuje także plan transportu ciała w przypadku śmierci podczas wizyty zagranicznej. Niezależnie od miejsca śmierci ciało królowej zostanie przetransportowane do Pałacu Buckingham. W zależności od lokacji zgonu ciało trafi tam królewskim pociągiem, samolotem wojskowym, lub konwojem samochodowym.

Pałac Buckingham
Pałac Buckingham

Jeszcze w dniu śmierci najstarszy syn królowej, Karol, zostanie królem (w przypadku, gdyby Karol nie dożył tego momentu, władzę obejmie jego syn – książę William). Giełda, firmy i sklepy w Wielkiej Brytanii zostaną zamknięte. Od tej pory aż do dnia pogrzebu, większość instytucji i przedsiębiorstw pozostanie nieczynna aż do pierwszego dnia po pogrzebie.  Dzień po śmierci królowej nowy król wygłosi swoje pierwsze oficjalne przemówienie. Parlament zbierze się tego samego dnia wieczorem, by złożyć przysięgę wierności nowemu monarsze.

  Dlaczego w Anglii używane są dwa osobne krany?

Cztery dni po śmierci trumna z ciałem królowej zostanie poprowadzona w wojskowej procesji z Pałacu Buckingham do Westminster Hall. Tutaj ciało będzie spoczywać przez następne cztery dni, po czym król Karol, rodzina królewska i dostojnicy podczas oficjalnej uroczystości złożą hołd. Później drzwi zostaną otwarte dla poddanych.

Westminster Hall
Westminster Hall (wikimedia commons)

W zależności od okoliczności pogrzeb powinien odbyć się od 9 do 12 dni po śmierci królowej. Dzień pogrzebu będzie świętem państwowym w całej Wielkiej Brytanii. Punktualnie o 11:00 zabrzmią dzwony Big Bena, kraj ucichnie, a trumna zostanie wniesiona do Opactwa Westminsterskiego, gdzie 2000 specjalnie zaproszonych gości pochyli głowy w modlitwie. Po nabożeństwie trumna zostanie przewieziona do kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor, gdzie królowa spocznie obok swojego ojca, króla Jerzego VI.

Chociaż Karol będzie już oficjalnie królem, jego koronacja odbędzie się dopiero kilka miesięcy po śmierci królowej. Powodem jest zachowanie okresu żałoby. Koronacja ma być wydarzeniem radosnym. Będzie to kolejne święto państwowe, czyli instytucje po raz kolejny będą zamknięte.
Istnieją też specjalne plany na wypadek śmierci innych członków rodziny królewskiej. W przypadku śmierci księcia Filipa wdrożona zostanie operacja „Forth Bridge”, a w przypadku śmierci księcia Karola operacja „Menai Bridge”.

Pozostałe kraje podległe królowej także mają swoje procedury na wypadek śmierci, jednak nie są one aż tak rozbudowane. W Australii do czasu pogrzebu zostaną opuszczone flagi, a rząd wyda proklamację ku czci nowego monarchy. W Kanadzie gubernatorzy i komisarze założą czarne opaski i krawaty a flagi i portrety królowej zostaną przystrojone czarnymi szarfami. Parlament kanadyjski złoży specjalną uchwałę i kondolencje dla rodziny. Telewizja przestawi format nadawania na 24-godzinny, a dyżury pełnili będą wyselekcjonowani dziennikarze. W Nowej Zelandii opuszczone zostaną flagi, a w mediach audycje zostaną przerwane, aby nadać komunikat o śmierci. W tym czasie nie będzie wolno nadawcom puszczać niestosownych utworów.

  Charles Ingram — zwycięzca programu Milionerzy, przyłapany na oszustwie

Biorąc pod uwagę liczne dni wolne od pracy, wydatki na pogrzeby i uroczystości koronacyjne, szacuje się, że śmierć królowej będzie kosztowała brytyjską gospodarkę od 1 do 7 miliardów funtów! Ponadto w kolejnych miesiącach w Wielkiej Brytanii nastąpią setki zmian. Produkowane po śmierci królowej banknoty i monety uwiecznią nowego monarchę. Stare banknoty będą jeszcze przez jakiś czas krążyły w obiegu, jednak będą stopniowo wypierane przez nowe. To samo dotyczy znaczków pocztowych, paszportów oraz mundurów policyjnych i wojskowych. Hymn narodowy zostanie zmieniony na „God Save the King”.

Ciężko przewidzieć, czy śmierć królowej doprowadzi do jakichś ważniejszych wydarzeń na scenie światowej polityki, ale istnieje taka możliwość. Niektóre z podlegających z jej krajów mogą zacząć wprowadzać referenda celem odłączenia się od monarchii, co znacznie osłabi władzę królewską i zmieni układ sił politycznych na świecie. Trzeba pamiętać, że następca tronu, czyli Karol nie jest tak popularny, jak jego mama. Pasmo skandali w latach 80. i 90. w oczach opinii publicznej zrobiło z niego osobę słabą,  więc objęcie przez niego tronu może negatywnie wpłynąć na potęgę monarchii.

Warto jeszcze na koniec podkreślić, że plan jest nieustannie modyfikowany aby uwględnić różne warianty aktualnych wydarzeń na świecie. Plan na przykład może wyglądać nieco inaczej, w przypadku śmierci podczas lockdownu. Jedno jednak jest pewne — gdy Operacja London Bridge zostanie wprowadzona w życie, będziemy świadkami jednego z największych pogrzebów w historii.

Źródła:

https://www.stuff.co.nz/national/90932814/what-will-happen-in-new-zealand-when-the-queen-dies-heres-the-plan

https://www.cheatsheet.com/entertainment/how-long-after-queen-elizabeth-iis-death-will-prince-charles-have-to-wait-to-become-king.html/

https://www.dailymail.co.uk/news/article-5902465/What-happen-Queen-England-dies.html

https://www.businessinsider.com/video-what-will-happen-when-queen-elizabeth-ii-dies-2019-11?r=US&IR=T

https://www.businessinsider.com/what-happens-when-queen-elizabeth-ii-dies-king-charles-2018-6?r=US&IR=T

https://www.mylondon.news/news/uk-world-news/heres-what-happen-coins-notes-17590758

 

2 komentarze

    • Na chwilę obecną, następcą jest syn Elżbiety – Karol (książę Walii). William (książę Cambridge), czyli wnuk królowej i syn Karola będzie następcą Karola.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *