Kiedy mucha siada nam na jedzeniu, niemal instynktownie wiemy, że właśnie stało się coś złego. Mucha wcześniej zapewne siedziała na jakimś brudnym, pełnym zarazków przedmiocie i teraz te zarazki, przeniosła nam na talerz. Prawda jest jednak taka, że to, co się dzieje, jest o wiele bardziej obrzydliwe.
Mucha domowa (musca domestica) nie ma jadu, żądła ani kłów, więc jej dieta jest płynna. Pożywieniem są odchody i opady pozostawiane przez ludzi i zwierzęta. Ponieważ większość znajdowanego przez nią jedzenia jest w postaci stałej, przed konsumpcją mucha musi je zmienić w płyn. W jaki sposób tego dokonuje? Jak możecie się domyślić, w niezwykle obrzydliwy. Mucha pluje i wymiotuje na swój posiłek a związki zawarte w ślinie i żółci rozkładają pokarm w kleistą papkę, którą mucha następnie zasysa.
Podczas postoju na naszym talerzu mucha prawdopodobnie zwymiotowała nam w posiłek. Jednak to jeszcze nie koniec. Podczas jedzenia mucha na ogół defekuje. W jedzeniu zostają nam więc nie tylko wymiociny, bakterie, ale i kał. Jednak nawet i to nie jest końcem obrzydliwości.
Jeśli na jedzeniu usiadła nam mucha samica, prawdopodobnie złożyła w nim jaja. W ciągu kilku minut mucha potrafi zostawić cały pakiet jajeczek, wyglądających jak miniaturowe ziarenka ryżu. Jednorazowo mucha może wyrzucić z siebie 75-150 jaj. Musze jaja co prawda nie są szkodliwe i jeśli ktoś je przypadkowo spożyje, zostaną zniszczone przez związki trawienne, jednak jaja są także zarażone patogenami, z którymi mucha miała kontakt. Eksperci szacują, że dorosłe muchy domowe mogą przenosić ponad 100 różnych chorób i pasożytów: od salmonelli i gruźlicy aż po tasiemca.
Źródła:
https://www.businessinsider.com/what-happens-when-fly-lands-on-food-2017-9?r=US&IR=T
https://www.orkin.com/flies/where-do-flies-lay-their-eggs
https://www.southernliving.com/healthy-living/what-happens-when-a-fly-lands-on-your-food