Dlaczego policjanci noszą niebieskie mundury?

Gdy słyszymy słowo policja, jedną z rzeczy, które automatycznie przychodzą nam do głowy, jest kolor niebieski. Nic dziwnego – różne odcienie tego koloru są używane przez służby policyjne niemal na całym świecie. Pytanie dlaczego organy ścigania wybrały sobie akurat niebieski, a nie brązowy albo czerwony?

Pierwszą zorganizowaną służbą policyjną była założona w 1829 r. londyńska Metropolitan Police. Jej funkcjonariusze jako pierwsza formacja tego typu nosiła zunifikowane granatowe mundury. Powód wyboru koloru był prozaiczny. Chodziło o to, aby odróżnić policję od wojska używającego czerwono-białych mundurów. Z gamy dostępnych kolorów wybrano niebieski, gdyż twórcy chcieli, żeby z jednej strony umundurowany policjant wyglądał oficjalnie, jednak jednocześnie naturalnie wtapiał się w koloryt ulicy.

Gdy w 1845 r. w Nowym Jorku utworzono pierwszą oficjalną jednostkę policję w USA, na kolor mundurów także wybrano niebieski. Za przykładem Nowego Jorku poszły inne miasta, które zaczęły formować własne jednostki i ubierać funkcjonariuszy w mundury koloru niebieskiego. Chociaż kolor był podobny do wybranego przez Brytyjczyków powód, dla którego amerykańscy policjanci zaczęli nosić niebieskie mundury, był całkowicie inny. W okresie wojny secesyjnej mundury armii Unijnej było powszechnie dostępne. Z tego powodu nadwyżki trafiały do świeżo uformowanych formacji policyjnych. Potem gdy wojna się skończyła, niebieski stał się normą.

Wojna secesyjna gettysburg film

Obecnie policjanci noszą mundury w odcieniach niebieskiego ze względów praktycznych. Przykładowo ciemnoniebieskie ubrania lepiej ukrywają plamy niż inne jaśniejsze odcienie. Ciemny kolor zapewnia też policjantom mniejszą widoczność podczas pracy operacyjnej wykonywanej nocą. Do tego dochodzi aspekt psychologiczny — kolor niebieski kojarzy się ze spokojem, dobrą komunikacją, autorytetem i harmonią.

  Dlaczego centrum dowodzenia statku nazywa się „mostkiem” kapitańskim?

Źródła:

https://www.wfre.com/2021/07/19/mundane-mysteries-why-police-wear-blue-uniforms/

http://www.open.ac.uk/Arts/history-from-police-archives/Met6Kt/MetHistory/mhFormMetPol.html

https://www.wearethemighty.com/articles/the-civil-wars-union-army-is-the-reason-beat-cops-wear-blue/

https://11secondsstudio.com/znaczenie-kolorow-niebieski/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *