Dlaczego policjanci noszą niebieskie mundury?

Dlaczego policjanci noszą niebieskie mundury?

Gdy słyszymy słowo policja, jedną z rzeczy, które automatycznie przychodzą nam do głowy, jest kolor niebieski. Nic dziwnego – różne odcienie tego koloru są używane przez służby policyjne niemal na całym świecie. Pytanie jednak, dlaczego organy ścigania wybrały sobie akurat niebieski, a nie brązowy albo czerwony?

Pierwszą zorganizowaną służbą policyjną była założona w 1829 r. londyńska Metropolitan Police. Jej funkcjonariusze jako pierwsza formacja tego typu nosili zunifikowane granatowe mundury. Powód wyboru koloru był prozaiczny. Chodziło o to, aby odróżnić policję o wojska używającego czerwono-białe mundury. Z gamy dostępnych kolorów wybrano niebieski, gdyż twórcy chcieli, żeby z jednej strony umundurowany policjant wyglądał oficjalnie, jednak jednocześnie naturalnie wtapiał się w koloryt ulicy.

Gdy w 1845 r. w Nowym Jorku utworzono pierwszą oficjalną jednostkę policję w USA, standardem także stały się niebieskie mundury. Za przykładem Nowego Jorku poszły inne miasta, które zaczęły formować własne jednostki i ubierać funkcjonariuszy w mundury koloru niebieskiego. Chociaż kolor był podobny do wybranego przez Brytyjczyków powód, dla którego amerykańscy policjanci zaczęli nosić niebieskie mundury, był całkowicie inny. W okresie wojny secesyjnej mundury armii Unijnej było powszechnie dostępne. Z tego powodu nadwyżki trafiały do świeżo uformowanych formacji policyjnych. Potem gdy wojna się skończyła, niebieski stał się normą.

Wojna secesyjna gettysburg film

Obecnie policjanci noszą mundury w odcieniach niebieskiego ze względów praktycznych. Przykładowo ciemnoniebieskie ubrania lepiej ukrywają plamy niż inne jaśniejsze odcienie. Ciemny kolor zapewnia też policjantom mniejszą widoczność podczas pracy operacyjnej wykonywanej nocą. Do tego dochodzi aspekt psychologiczny — kolor niebieski kojarzy się ze spokojem, dobrą komunikacją, autorytetem i harmonią.

Źródła:

https://www.wfre.com/2021/07/19/mundane-mysteries-why-police-wear-blue-uniforms/

http://www.open.ac.uk/Arts/history-from-police-archives/Met6Kt/MetHistory/mhFormMetPol.html

https://www.wearethemighty.com/articles/the-civil-wars-union-army-is-the-reason-beat-cops-wear-blue/

Znaczenie kolorów: niebieski

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.