Skąd się wzięła tradycja zdmuchiwania świeczek na torcie urodzinowym?

Urodziny to zwyczaj obchodzenia rocznicy dnia, w którym ktoś się urodził. Z urodzinami związanych jest kilka tradycji, takich jak składanie życzeń i wręczanie prezentów. Zanim jednak do tego dojdzie, solenizant powinien zdmuchnąć świeczki znajdujące się na urodzinowym torcie i pomyśleć życzenie. W artykule postaramy się wyjaśnić pochodzenie tego zwyczaju.

Zacznijmy do ciasta. Tradycja pieczenie ciasta na urodziny pojawiła się po raz pierwszy w starożytnym Rzymie. Ciasto robione z mąki, orzechów, drożdży i miodu podawane było przy okazji ślubu lub podczas 50-tych urodzin, jednak tylko w przypadku, gdy chodziło o ważnego obywatela (urodzin kobiet nie obchodzono).

Świeczki na torcie

Świeczki w cieście po raz pierwszy pojawiły się w starożytnej Grecji. Związane to było z kultem bogini Artemidy. Grecy czcili boginię księżyca, na różne sposoby a jednym z nich było pieczenie okrągłych ciast. Ciasta dekorowane były świecami, aby przypominać błyszczący księżyc. Lecący w górę dym palących się świec miał zanosić życzenia i modlitwy do bogów.

Posąg Artemidy
Posąg Artemidy (Pixabay)

Ciasta urodzinowe w formie przypominającej obecną pojawiły się po raz pierwszy w XVII wieku. Nie był to jednak coś powszechnego. Przekładany warstwami kremu i obficie udekorowany tort był wielkim luksusem, na który pozwolić mogli sobie najbogatsi. Dopiero w XVIII wieku, w epoce rewolucji przemysłowej kremowe słodkości stały się bardziej przystępne dla zwykłych ludzi. Mimo większej przystępności cena była stosunkowo wysoka, więc wykwintne ciasta konsumowano jedynie przy specjalnych okazjach takich jak urodziny czy ślub.

  George Stinney - najmłodsza osoba skazana na krzesło elektryczne

Użycie świeczek na współczesnym torcie urodzinowym przypisuje się hrabiemu von Zinzendorf — teologowi i przywódcy ruchu pietystycznego. W 1746 roku hrabia miał wyprawić sobie huczne urodziny, podczas których wniesiono wielki tort z ilością świeczek odpowiadającą ilości lat solenizanta. Świece nie miały żadnego znaczenia, były po prostu efektownym ozdobnikiem. Kilka lat później zwyczaj obchodzenia urodzin z tortem z zapalonymi świeczkami upowszechnił się w całej Europie.

Niektórzy jako inne źródło pochodzenia świeczek na torcie wskazują niemieckie przyjęcia urodzinowe dla dzieci (Kinderfeste). Solenizant był witany ciastem ze świeczkami, które miały palić się przez cały dzień. Dopiero po kolacji ciasto było konsumowane zaraz po tym jak solenizant zdmuchnął świeczki i pomyślał życzenie, którego nie mógł nikomu zdradzić. Świece miały reprezentować „światło życia”, i chronić solenizanta przed złymi duchami.

Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, wiadomo na pewno, że tradycja zdmuchiwania świeczek zawędrowała z imigrantami do USA i tam, w nieco zmienionej wersji się rozpowszechniła. Podczas gdy goście śpiewali hymn, solenizant zdmuchiwał świeczki, jedna po drugiej.

Happy Birthday to You

Inną tradycją związaną z urodzinami jest śpiewanie solenizantowi piosenki Happy Birthday to You. Piosenka została napisana przez siostry Patty i Mildred J. Hill z 1893 roku. Patty Hill była dyrektorką przedszkola, a Mildred – pianistką. Siostry napisały piosenkę, która miała być łatwa do zaśpiewania przez małe dzieci. W ten sposób powstała piosenka „Good Morning to All”, która miała być śpiewana przez nauczycielkę na początku lekcji. Później pojawiły się inne wariacje piosenki, na różne okazje: Good Bye to You, Happy Vacation to You i w końcu Happy Birthday to You. Urodzinowa wersja utworu ukazała się drukiem w 1912 roku, jednak prawdopodobnie istniała już wcześniej. W Polsce odpowiednikiem Happy Birthday jest Sto lat. Niestety autor słów i melodii jest nieznany.

  Dlaczego hotele używają białych pościeli?

Źródła:

https://www.foodandwine.com/desserts/cake/brief-history-birthday-cake

https://eu.usatoday.com/story/news/nation/2013/06/29/who-really-wrote-the-happy-birthday-song-/2475837/

https://www.keapbk.com/blogs/keap/the-cake-filled-history-of-the-birthday-candle-why-cakes-have-candles-blow-out-germs

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/why-do-we-cut-cake-and-blow-candles-on-birthdays/photostory/86936402.cms

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *