Co to jest Krzyk Wilhelma?

Co łączy ze sobą filmy takie jak: Gwiezdne wojny, Piraci z Karaibów, Władca pierścieni, Toy Story, Titanic, Dzika Banda, Poszukiwacze zaginionej arki, Zabójcza broń, Planeta małp, Star Trek i Kill Bill? Każdy z wymienionych powyżej tytułów zawiera tak zwany „Krzyk Wilhelma”. Jednak czym jest ów krzyk i dlaczego można go znaleźć w aż tylu produkcjach?

Krzyk Wilhelma (Wilhelm Scream) to efekt dźwiękowy, używany w filmach, na ogół w scenach gdy ktoś zostaje postrzelony lub spada z dużej wysokości. Charakterystyczny wrzask po raz pierwszy został użyty w westernie Dalekie bębny (Distant Drums) z 1951 roku. W scenie, w której grupa żołnierzy przechodzi przez rzekę, jeden z nich zostaje zaatakowany przez aligatora i wydaje z siebie przeszywający krzyk.

Dźwięk został nagrany w postprodukcji. Autorstwo krzyku przypisuje aktorowi Shebowi Wooleyowi. Wooley nagrał sześć wersji ikonicznego krzyku – piąta trafiła do ujęcia na bagnach, a pozostałe do innych scen. Po premierze filmu krzyk trafił do biblioteki dźwiękowej studia Warner Bros. Od tej pory był wykorzystywany w różnych produkcjach.

Na początku lat 70., grupa studentów filmówki zauważyła, że nieco komiczny krzyk pojawia się w wyjątkowo wielu filmach. Najwcześniejszym filmem, jaki udało im się znaleźć był western z 1963 roku zatytułowany The Charge at Feather River (który był chronologicznie trzecim filmem z użytym krzykiem). W filmie tym postać o imieniu Wilhelm krzyczy po trafieniu strzałą w nogę. Z tego powodu studenci ochrzcili go “Krzykiem Wilhelma”.

  Jak ustalany jest czas zgonu?

W ramach żartu studenci zaczęli umieszczać efekt we własnych projektach. Jednym z nich był Ben Burtt, późniejszy czterokrotny laureat Oskara. Ben po zakończeniu studiów trafił na plan filmu science fiction zatytułowanego Gwiezdne wojny. Kontynuując tradycję, Ben umieścił krzyk Wilhelma w scenie, w której szturmowiec zostaje trafiony laserem. Później przyszły kolejne sławne filmy: E.T., Poszukiwacze zaginionej arki, Imperium Kontratakuje. W każdym z nich pojawiał się krzyk.

Filmy, przy których pracował Burtt stały się świadomymi fenomenami. Żart stał się rozpoznawalny na całym świecie. Inni reżyserzy i dźwiękowcy także zaczęli umieszczać w swoich dziełach krzyk. Szacuje się, że krzyk został użyty w ponad 400 filmach. Ikoniczny okrzyk trafił także do gier komputerowych takich jak Grand Theft Auto, Red Dead Redemption, Socom i Borderlands.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *