Dlaczego w butelkach leków umieszczane są waciki?

Dlaczego w butelkach leków umieszczane są waciki?

 

Pierwszą firmą, która umieszczała waciki w butelkach swoich leków, był Bayer. Przedsiębiorstwo robiło to od początku XX wieku. Chodziło o wypełnienie pustej przestrzeni w butelce i unieruchomienie tabletek. Zanim trafiły do rąk klienta, tabletki przechodziły długą drogę przez magazyny, transport, sklepy i apteki. Ponieważ tabletki składają się ze sprasowanego proszku, długotrwałe wstrząsy powodowały ich kruszenie. To z kolei mogło spowodować złe dawkowanie leku przez pacjenta, który próbował zebrać okruszki i połknąć je jako porcję. Inne firmy poszły za przykładem i po jakimś czasie waciki stały się standardem w butelkach lekarstw.

Jednak po jakimś czasie przyjął się nowy patent — leki produkowano w specjalnej osłonce. Osłonka pomagała przełknąć tabletkę, niwelowała nieprzyjemny smak, jednak co najważniejsze zapobiegała rozpadaniu się tabletek. Inną popularną metodą produkcji leków, stały się kapsułki żelowe. Nie miało już znaczenia, czy pigułki obijały się w pojemniku. Pojawiły się także nowe opakowania do leków takie jak blistry. Waciki stały się niepotrzebne. Jednak rynek rządzi się swoimi prawami, a klienci byli przyzwyczajeni do znajdywania w środku buteleczki kuleczki waty. Niektórzy podejrzewali podróbkę lub że lek był wcześniej otwierany, jeśli w środku nie znajdował się wacik. Z tego powodu firmy bardzo długo trzymały się wacików. Bayer zrezygnował z nich dopiero pod koniec lat 90.

Waciki w lekach obecnie są rzadko spotykanie, częściej można spotkać je w opakowaniach suplementów, które próbują symulować wygląd leków. Jednak pozbycie się wacików to nie tylko sposób na oszczędność. Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia zaleca usunięcie wacika z buteleczki, ponieważ wacik chłonie wilgoć. Dodatkowym argumentem za pozbyciem się wacików jest też utrudniony dostęp osób starszych, dla których wyciągniecie go przez wąską szyjkę butelki, może być nie lada wyzwaniem.

Źródła:

https://www.wsj.com/articles/SB936916262727338623

http://uk.businessinsider.com/why-huge-cotton-ball-comes-pill-bottles-medicine-health-pharmacy-prescription-2017-5?r=US&IR=T

 

1 thought on “Dlaczego w butelkach leków umieszczane są waciki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *