Jak otrzymać gwiazdę w Alei Gwiazd Hollywood?

Jak otrzymać gwiazdę w Alei Gwiazd Hollywood?

Na turystów odwiedzających Hollywood czeka wiele atrakcji, takich zwiedzanie studia filmowego, gigantyczny znak Hollywood, oraz ciesząca się największą popularnością Aleja Gwiazd. Jest to miejsce, gdzie celebryci zasłużeni dla show-biznesu, otrzymują wbudowaną w płytę chodnikową honorową gwiazdę upamiętniającą ich dokonania. Aleja miała powstać już w 1958, jednak opóźnienia spowodowane przez procesy, przesunęły otwarcie do 1960. Założycielem była Izba Handlowa Hollywood, której członkowie najpierw wybrali 1558 zasłużonych osób, a następnie z tego grona wylosowali osiem osób. Od tego momentu, proces powtarza się — najpierw wybierana jest pula nominowanych gwiazd a z niej wybierani zwycięzcy. Co jakiś czas w mediach można podziwiać proces nadawania kolejnej, gwiazdy, jednak sam proces jej nadawani jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać.

Na początek ktoś musi nominować kandydata. Wniosek z nominacją zostaje wysłany do komisji selekcyjnej, która składa się z jednego przewodniczącego i pięciu członków komitetu, z których każdy reprezentuje inną dziedzinę show-biznesu. Działy to telewizja, radio, kino, muzyka i teatr (lub występny na żywo). Celebryci z innych kategorii nie są przyjmowani, jadnak tylko teoretycznie. Mimo sztywnego podziału na kategorie członkowie izby czasami naginają własne reguły, jak zrobili w przypadku Muhammada Alego, czy załogi Apollo 11. Aplikacja jest ważna na dwa lata, czyli dwa głosowania, jeśli jednak nie przejdzie, nie ma problemu, gdyż można nominować celebrytę po raz kolejny. Nominować może każdy, jedynym warunkiem, aby aplikacja została zatwierdzona, jest zgoda samego nominowanego. Nominowana, może być nie tylko pojedyncza osoba, ale także cały zespół. Najważniejsze są trzy kryteria. Nominowany musi pracować w swojej branży przynajmniej 5 lat i musi być bardzo popularny, aby jego gwiazda przyciągała turystów. Oprócz tego musi być znany z działalności charytatywnej. Można także otrzymać gwiazdę pośmiertnie, jednak nie prędzej, jak 5 lat po śmierci. Co roku wybieranych jest w ten sposób około 200 nominacji, z których wybierane jest 20 osób.

Oczywiście nie ma nic za darmo. Jeśli celebryta zostanie wyselekcjonowany, opłata wynosi $40000 (stan na 2018). W cenie znajdują się: sama płyta, która znajdzie się na alei, oraz jej kopia, którą celebryta ze sobą zabiera. Cena pokrywa też koszt ceremonii, włącznie z ochroną i inscenizacją oraz koszta późniejszej konserwacji. Jednak celebryci rzadko są zmuszeni płacić z własnej kieszeni. Robią to za nie wytwórnie, dla których jest to świetna okazja, aby nagłośnić nowy film czy album. Czasami są to także prywatni sponsorzy lub fan-kluby danego artysty.

Nie każdy celebryta przyjmuje swoją nominację. Julia Roberts i Clint Eastwood zwyczajnie odmówili przyjęcia gwiazdy, a George Clooney nie chciał uczestniczyć w odsłonięciu (osobiste odsłonięcie w przypadku żyjącej gwiazdy to kolejny warunek). Muhammad Ali zgodził się na gwiazdę, ale tylko pod warunkiem, wmurowania jej w ścianę, gdyż nie chciał, aby ludzie po nim chodzili. Są też niefrasobliwe gwiazdy jak Denzel Washington, który został wybrany, zgodził się na przyjęcie…jednak zapomniał ustalić datę ceremonii i po pięciu latach jego nominacja wygasła. Najkorzystniejsze lokacje znajdują się przed ekskluzywnymi hotelami. Niektórzy celebryci mają gwiazdy ze swoimi estradowymi pseudonimami (np. Sting, Shakira itp.)

gwiazda miachel jackson aleja
Fani składają kwiaty na gwieździe Michaela Jacksona

W tej chwili znajduje się tam ponad 2600 gwiazd. Ludzie odwiedzają gwiazdy swoich ulubieńców w różnych celach. Oprócz robienia zdjęć niektórzy czyszczą gwiazdy swoich ulubieńców lub przynoszą kwiaty (szczególnie w przypadku zmarłych celebrytów). Zdarzają się też akty wandalizmu. Jedną z najbardziej narażonych gwiazd jest ta należąca do Donalda Trumpa, nad którą toczy się regularna wojna. Od czasu objęcia przez niego prezydentury, cześć obywateli wandalizuje ją przy pomocy graffiti, lub rozlewania różnych substancji. Są też ludzie, którzy przychodzą ją czyścić, aby okazać swoje poparcie głowie państwa. Gwiazda była też kilka razy niszczona przy pomocy młota i kilofa. O ironio, wbrew intencjom wandali nie uderza to w żaden sposób w prezydenta, gdyż nie jest on zobowiązany płacić za odbudowę, a jego gwiazda jest ciągle odświeżana.

Przy okazji demolki gwiazdy Trumpa, poznaliśmy cenę, jaką trzeba zapłacić za wandalizm dokonany w alei gwiazd. Chuligan dewastujący gwiazdę Trumpa otrzymał do zapłaty $4400, więc można założyć, że taka jest obecna cena za zainstalowanie nowej. Dodatkowo musimy liczyć się z karą pracy społecznej. Sprawca dostał 20 godzin.

Mimo pewnych warunków do spełnienia i wymagań finansowych gwiazda na Hollywood Boulevard wciąż jest dla wielu dużym zaszczytem, więc chętnych do zostawienia po sobie płyty chodnikowej nie brakuje. W 2018 pojawiło się 16 nowych gwiazd (jedna zbiorowa dla zespołu Nsync) a wśród nagrodzonych nazwiska takie jak: sympatyczny Dwayne The Rock Johnson, Gillian Anderson, Mark Hamill i niezapomniany łowca krokodyli, czyli Steve Irwin.

 

https://www.theguardian.com/us-news/2017/jul/07/donald-trump-hollywood-star-walk-of-fame-clean-dirty

https://www.theguardian.com/culture/2018/jul/25/donald-trump-walk-of-fame-star-destroyed-hollywood

https://books.google.co.uk/books?id=BjsDAAAAMBAJ&pg=PA29&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

https://en.wikipedia.org/wiki/Hollywood_Walk_of_Fame

https://etcanada.com/photos/317740/celebrities-getting-a-star-on-hollywood-walk-of-fame-in-2018/#image-367481

http://www.walkoffame.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *