Dlaczego trzy zdobyte gole nazywamy Hat Trick?

“Hat trick” to termin sportowy, oznaczający zdobycie czegoś w liczbie trzy podczas jednej rozgrywki, przez jednego gracza. Najczęściej używa się go w odniesieniu do piłki nożnej, gdzie oznacza zdobycie trzech bramek przez jednego zawodnika w jednym meczu, jednak równie dobrze może odnosić się do hokeja czy rugby. Jednak skąd wziął się ten dziwaczny termin w luźnym tłumaczeniu oznaczający „czapkową sztuczkę”?

Hat trick wywodzi się z rozgrywek krykieta. W 1858 krykiecista H.H. Stephenson zdobył trzy wickety (aby nie wgłębiać się w skomplikowane zasady krykieta, wyobraźmy je sobie jako bramki). Zdobycie trzech wicketów nie jest proste, więc fani, aby uhonorować zdobywcę, zorganizowali dla niego zbiórkę pieniędzy. To był w tamtych czasach częsty zwyczaj. Jednak zamiast przekazać Stephensonowi uzbieraną sumę, kupili mu kapelusz. Stad pierwszy człon określenia. Drugi, czyli sztuczka odnosi się do trudności, zdobycia wicketów.

Zwyczaj kupowania kapelusza po jakimś czasie przeszedł z krykieta na inne sporty. Później tradycja kupowania kapeluszy zanikła, jednak nazwa się utrzymała. Do dziś termin jest najczęściej utożsamiany z piłką nożną. W dzisiejszych czasach hat-trick spowszechniał, wiec wprowadza jego nowe wariacje. Najtrudniejszy jest perfekcyjny hat-trick, w którym gracz musi zdobyć po jednym golu każdą z nóg i głową.

Pierwszy hat trick w grze międzynarodowej padł podczas meczu piłkarskiego Anglia-Szkocja w 1878. Bramki zdobył szkocki gracz John McDougall. W mistrzostwach świata pierwszy padł w 1930. Zdobywcą był Amerykanin Bert Patenaude w inauguracyjnym meczu przeciw Paragwajowi. Podwójny hat-trick strzelił anglik Geoff Hurst, w meczu przeciw Niemcom zachodnim w 1966. Najszybszy hat-trick na mistrzostwach świata należy do szwajcarskiej futbolistki Fabienne Humm, która strzeliła gole w 47, 49 i 52 minucie przeciw Ekwadorowi w 2015. Najszybszy czas podczas normalnych rozgrywek został odnotowany podczas meczu amatorskiej angielskiej ligi. Należy on do niejakiego Alexa Torra, któremu w 2013, strzelenie trzech bramek zajęło 70 sekund.

  Ile jest państw na świecie?

https://www.bbc.co.uk/sport/football/33120582

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hat_trick

http://www.soccer-training-info.com/soccer_definitions.asp

https://torontoist.com/2013/04/toronto-invents-the-hat-trick/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *