Czy skazaniec, który przeżyje własną egzekucję jest wypuszczany na wolność?

Istnieje miejski mit mówiący, że osoba, która przeżyje własną egzekucję, jest wypuszczana na wolność. Ile w tym prawdy?

Podobnie jak w przypadku większości miejskich legend tak i tu mit nie jest całkowicie wyssany z palca. Jest to kombinacja pewnych historycznych faktów, wymieszanych ze złym pojmowaniem prawa. Niektórzy mylnie interpretują przepisy “double jeopardy” mówiące , że nie można nikogo sądzić dwa razy za to samo przestępstwo. Według amerykańskiego prawa, jeśli zostaniemy uniewinnieni z zarzutu, nie można go nam postawić drugi raz. To dlatego O.J. Simpson nie może być ponownie sądzony za zabójstwo swojej byłej żony i jej partnera, nawet gdyby odnaleziono nowe dowody. Został raz uniewinniony z tego zarzutu i jest to wyrok prawomocny. Jednak prawo to dotyczy oskarżenia, a nie egzekucji. Tutaj nie ma ustalonego limitu podejść albo długości czasu, jaki skazaniec ma wisieć na stryczku czy być rażony prądem. Zamiast tego jest napisane, że wyrok ma być wykonywany aż „do śmierci”. Jest to spowodowane nieudanymi egzekucjami, dzięki którym w przeszłości skazańcy unikali śmierci.

Nieudane egzekucje

John „Babbacombe” Lee miał zginąć 23 lutego 1885. Do egzekucji robiono trzy podejścia, jednak za każdym razem zapadnia pod nogami skazanego odmawiała posłuszeństwa. Lekarz obecny na miejscu odmówił dalszego uczestnictwa i egzekucja została przerwana. W następstwie tego wyrok zmieniono na dożywocie. Podobnie szczęście miał inny anglik, 17-letni William Duell. 24 listopada 1740 roku powieszono go na 20 minut. Po stwierdzeniu zgonu, jego ciało przewieziono do akademii medycznej, gdzie miało posłużyć do nauki anatomii. Tam jeden ze studentów zaobserwował, że skazaniec wciąż oddycha. Po jakimś czasie Duell się ocknął. Tego samego dnia zabrano go z powrotem do wiezienia. Pod wpływem opinii publicznej postanowiono zmienić karę śmierci na wygnanie. Duell musiał resztę swojego życia spędzić w Ameryce. Podobny los spotkał niejakiego Josepha Samuela. Został on skazany na śmierć przez powieszenie za włamanie i morderstwo. Przy pierwszym podejściu zerwała się lina, przy drugim, stryczek ześlizgnął się z szyi, przy trzecim lina znowu się zerwała. Wzburzony tłum doprowadził do zaniechania dalszych prób, a gubernator zmienił wyrok na wygnanie do Australii. Przypadków takich nieudanych egzekucji jest więcej. Ostatnia nieudana egzekucja, o której było głośno, wydarzyła się w 2013 w Iranie. Rodzina, odbierając ciało z kostnicy, zauważyła, że zwłoki oddychają. Okazało się, że skazaniec zapadł w śpiączkę. Natychmiast przeniesiono go do szpitala, celem wybudzenia go z niej, tylko po to, aby można było go ponownie powiesić. Jednak pod wpływem nacisków organizacji humanitarnych wyrok zmieniono.

  Drapetomania - choroba niewolników, której nie było

Jednak wspomniana wyżej sprawa to wyjątek od reguły. W 2009 w USA odbyła się egzekucja gwałciciela i mordercy Romella Brooma. Słowa odbyła się są lekkim nadużyciem, gdyż po dwóch godzinach prób znalezienia żyły i 18 nakłuciach, gubernator odroczył egzekucję o tydzień. Międzyczasie adwokaci skazanego wnieśli o kasację wyroku, twierdząc, że ponowne wykonanie kary śmierci byłoby okrucieństwem. Sąd najwyższy odrzucił apelację i wykonanie wyroku zaplanowane jest na czerwiec 2020 roku (aktualizacja: Broom zmarł 28 grudnia 2020, z powodu wirusa Covid-19). Inna podobna sprawa miała miejsce w 1946 roku, kiedy to skazany za zabójstwo Willie Francis, przeżył porażenie prądem. Po nieudanych apelacjach wyrok ponownie wykonano w 1947 roku. Tak naprawdę ostania przeżyta przez skazanego egzekucja w USA, odbyła się w XIX wieku.

Tak więc nie istnieją żadne zapisy mówiące o tym, że osobie, na której już wykonano wyrok, należy się wolność lub redukcja wyroku, jednak czasami pod wpływem opinii publicznej, następuje zamiana wyroku na dożywocie. Są to bardzo rzadkie przypadki, gdyż najczęściej skazany trafia na ponowną egzekucję.

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/William_Duell_(criminal)

https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Samuel

http://murderpedia.org/male.L/l/lee-john-henry.htm

https://www.dailymail.co.uk/news/article-2460821/Criminal-survives-public-execution-Iran-rushed-hospital-recover–taken-hanged-second-time.html

https://www.dailymail.co.uk/news/article-2473066/Iran-decides-NOT-execute-drug-trafficker-survived-hanging-alive-morgue.html

https://deathpenaltyinfo.org/

https://deathpenaltyinfo.org/information-about-romell-broom-botched-execution

http://www.newser.com/story/208064/ohio-wants-to-kill-a-man-who-survived-his-execution.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *