Dlaczego na świecie używa się tylko czterech kolorów paszportów?

Paszport to dokument, wobec którego stosuje się bardzo restrykcyjne kryteria: musi być wykonany z wytrzymałego na zginanie i marszczenie się materiału oraz odporny na określony zakres wilgotności powietrza i temperatur. Jednak wbrew pozorom kolorystyka paszportu nie jest w żaden sposób ograniczona. Nie istnieją międzynarodowe wytyczne dotyczące kolorystyki. Mimo tego na ogół stosuje się jedynie cztery kolory: zielony, niebieski, czerwony i czarny. Dlaczego?

Chociaż paszporty są dostępne tylko w czterech kolorach, istnieje wiele odcieni tych kolorów. Paszport może być krwistoczerwony, wiśniowy lub w odcieniu ciemnego beżu. Jednak niektórych kolorów na paszportach po prostu nie zobaczymy. Powody takiego stanu rzeczy są przynajmniej trzy. Pierwszym są względy praktyczne. Cztery używane kolory wyglądają oficjalnie i biurokratycznie. Drugim jest mniejsza widoczność brudu i zużycia. Trzecim jest aspekt kulturowy i prawny. Wyobraźmy sobie, że jakiś kraj wprowadza możliwość uzyskania paszportu w tęczowych kolorach LGBT. Czy posiadacz takiego paszportu zostanie wpuszczony do Rosji, albo Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Kraje same wybierają kolor paszportu i często ma on znaczenie dla ich religii, historii czy kultury. Większość państw arabskich używa zielonych paszportów, ponieważ kolor zielony ma duże znaczenie w islamie. Paszport szwajcarski używa koloru czerwonego, w nawiązaniu do flagi tego kraju. Niektóre kraje używają kilka kolorów, aby wyróżnić paszporty specjalne (np. dyplomatyczny). Kanada oprócz standardowego czarnego paszportu, produkuje także specjalne białe, które są wydawane w nagłych wypadkach, gdy oczekiwanie na tradycyjny paszport nie wchodzi w grę. W Szwecji tymczasowy paszport jest różowy. Na skutek różnych wydarzeń kolory paszportu mogą ulec zmianie. W USA zmiany takie następowały kilkukrotnie.

  Dlaczego centrum dowodzenia statku nazywa się „mostkiem” kapitańskim?
Paszporty unijne
Większosć krajów Unii Europejskiej używa bordowego koloru paszportów

Na stronie passportindex.org można sprawdzić obecnie obowiązujące modele paszportów.

Źródła:

https://www.businessinsider.com/why-passports-come-in-red-green-blue-black-colours-2016-3?r=US&IR=T

https://www.passportindex.org/

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/canadian-passports/travel-documents-non-canadians/temporary-passport.html

https://www.telegraph.co.uk/travel/news/surprising-reasons-behind-the-colour-of-your-passport/

https://brightside.me/wonder-curiosities/there-are-only-four-passport-colors-in-the-world-and-this-is-the-reason-why-315960/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *