Dlaczego na świecie używa się tylko czterech kolorów paszportów?

Dlaczego na świecie używa się tylko czterech kolorów paszportów?

Paszport to dokument, wobec którego stosuje się bardzo restrykcyjne kryteria: musi być wykonany z odpornego na zginanie i marszczenie się materiału oraz odporny na określony zakres wilgotności powietrza i temperatur. Jednak wbrew pozorom kolorystyka paszportu nie jest w żaden sposób ograniczona. Nie istnieją jakieś międzynarodowe wytyczne limitujące kolorystykę. Mimo tego na ogół stosuje się jedynie cztery kolory: zielony, niebieski, czerwony i czarny. Dlaczego?

Chociaż paszporty są dostępne tylko w czterech kolorach, istnieje wiele odcieni tych kolorów. Paszport może być krwistoczerwony, wiśniowy lub w odcieniu ciemnego beżu. Jednak niektórych kolorów na paszportach po prostu nie zobaczymy. Powody takiego stanu rzeczy są przynajmniej trzy. Pierwszym są względy praktyczne. Cztery używane kolory wyglądają oficjalnie i biurokratycznie. Drugim jest mniejsza widoczność brudu i zużycia. Trzecim jest aspekt kulturowy i prawny. Wyobraźmy sobie, że jakiś kraj wprowadza możliwość uzyskania paszportu w tęczowych kolorach LGBT. Czy posiadacz takiego paszportu zostanie wpuszczony do Rosji, albo Emiratów Arabskich?

Kraje same wybierają kolor paszportu i często ma on znaczenie dla ich religii, historii czy kultury. Większość państw arabskich używa zielonych paszportów, ponieważ kolor zielony ma duże znaczenie w islamie. Paszport szwajcarski używa koloru czerwonego, w nawiązaniu do flagi tego kraju. Niektóre kraje używają więcej niż jednego koloru, aby wyróżnić paszporty specjalne (np. dyplomatyczny). Kanada oprócz standardowego czarnego paszportu, produkuje także specjalne białe, które są wydawane w nagłych wypadkach, gdy oczekiwanie na tradycyjny paszport nie wchodzi w grę. W Szwecji tymczasowy paszport jest różowy. Na skutek różnych wydarzeń kolory paszportu mogą ulec zmianie. W USA zmiany takie następowały kilkukrotnie.

Paszporty unijne
Większosć krajów Unii Europejskiej używa bordowego koloru paszportów

Na stronie passportindex.org można sprawdzić obecnie obowiązujące modele paszportów.

Źródła:

https://www.businessinsider.com/why-passports-come-in-red-green-blue-black-colours-2016-3?r=US&IR=T

https://www.passportindex.org/

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/canadian-passports/travel-documents-non-canadians/temporary-passport.html

https://www.telegraph.co.uk/travel/news/surprising-reasons-behind-the-colour-of-your-passport/

https://brightside.me/wonder-curiosities/there-are-only-four-passport-colors-in-the-world-and-this-is-the-reason-why-315960/

Leave a Reply

Your email address will not be published.