Czy istnieje kontynuacja Władcy Pierścieni?

Władca Pierścieni do dziś uznawany jest za szczytowe osiągnięcie literatury fantasy. Powieść J.R.R. Tolkiena przetłumaczona została na kilkanaście języków i miała ogromny wpływ na rozwój tego gatunku. Po latach, dzięki adaptacji filmowej w reżyserii Petera Jacksona powieść przeżyła prawdziwy renesans. Wytwórnia filmowa poszła za ciosem i wydała trylogię filmową opartą o książkowy prequel Władcy Pierścieni, czyli powieść „Hobbit”. Teraz pozostaje pytanie: czy istnieje kontynuacja Władcy Pierścieni?

Kilka lat po ukończeniu Władcy Pierścieni, na początku lat 60. Tolkien rozpoczął pisanie sequela słynnej trylogii. Powstało zalewie kilka stron maszynopisu. Powieść miała się nazywać „Nowy cień”. Mimo iż pisarz miał w głowie zarys fabuły, po napisaniu kilku stron przerwał jej pisanie. Jak później stwierdził, że nie chciał dalej rozwijać dzieła, gdyż ze względu na wydarzenia z Władcy Pierścieni, bohaterami musieli być ludzie, a z rodzajem ludzkim wiąże się nieuchronna fascynacja złem. W jednym ze swoich listów autor w taki sposób uzasadniał zaprzestanie pracy:

„Zacząłem pisać powieść, która dzieje się jakieś sto lat po Upadku [Saurona], okazała się ona jednak złowroga i przygnębiająca. Ponieważ mamy tam do czynienia z Ludźmi, nieuchronnie dotykamy najżałośniejszej z cech ich natury: szybkiego znudzenia się dobrem. Lud Gondoru w latach pokoju, sprawiedliwości i dobrobytu jest niezadowolony i niespokojny – tymczasem monarchowie i następcy Aragorna stają się już tylko władcami i zarządcami – jak Denethor lub nawet gorzej. Odkryłem, że już tak wcześnie rozsiewa się w Gondorze rewolucyjny spisek, w którego centrum znajduje się coś w rodzaju religii satanistycznej; tymczasem gondoryjscy chłopcy zabawiają się w Orków i pozostawiają za sobą zniszczenie. Mógłbym napisać „thriller”, dreszczowiec o spisku, o jego odkryciu i obaleniu – byłby to jednak tylko dreszczowiec. Nie wart fatygi.”

Syn Tolkiena – Christopher stwierdził, że z zapoczątkowanego przez ojca pomysłu mógłby się zrodzić całkiem dobry thriller.

  Co to jest Krzyk Wilhelma?

Akcja toczy się wiele lat po zakończeniu Wojny o Pierścień. Dawne wydarzenia stały się mitem powtarzanym przez starych ludzi. Jednym z nich jest Borlas, młodszy syn Beregonda (gwardzista z Minas Tirith i przyjaciel Pippina). Borlas rozmawia z młodym mężczyzną imieniem Saelon. Ich rozmowa dotyczy obecności zła w sercach ludzi. Później przechodzi na temat rosnących niepokojów społecznych. Saelon nie chce kontynuować rozmowy, ale proponuje, że powie Borlasowi wszystko, jeśli spotkają się ponownie po zmroku. Następnie osamotniony Borlas oddaje się rozmyślaniom o swoim synu i wiadomościach o znikających statkach. Wracając do domu, bohater uznaje, że zło wróciło do Śródziemia.

Ludy Śródziemia
„Nowy cień” został opublikowany w książce „Ludy Śródziemia”

Czy dojdzie kiedyś do filmowej adaptacji sequela władcy pierścieni? Mało prawdopodobne. Syn Tolkiena nie życzył sobie sprzedaży praw autorskich. Zresztą, gdyby do takiej sprzedaży doszło, to nie ma odpowiedniej ilości materiału, aby nakręcić film. A nawet jeśli ktoś podjąłby się dopisania ciągu dalszego to pozostaje kwestia ponurego wydźwięku powieści, który kłóci się z dotychczasowymi radosnymi przygodami hobbitów.

Źródła:

https://lotr.fandom.com/pl/wiki/Nowy_Cie%C5%84

https://www.blackgate.com/2019/04/22/the-lost-literature-of-j-r-r-tolkiens-the-new-shadow/

http://tolkiengateway.net/wiki/The_New_Shadow

 

3 komentarze

  1. Chyba wszyscy wiemy, kto mógłby dokończyć pisanie tej powieści, nie kto inny jak najpłodniejszy pisarz naszych czasów – Stephen King.
    Zwłaszcza że thriller, to dla niego chleb powszedni.

    • Świetny pomysł! Jak ciekawostkę warto dodać, że King już napisał dwie powieści, które ze względu na rozmach są porównywane do WP: Bastion i cykl Mroczna Wieża.

  2. Istnieje kontynuacja Władcy Pierścieni. Nie jest autorstwa J.R.R. Tolkiena, ani jego syna, ale Nika Pierumowa, który napisał cykl Pierścień Mroku, dziejący się 300 lat po wydarzeniach z trylogii pana Tolkiena. Po polsku są dostępne 3 pierwsze tomy, wg wikipedii po angielsku miały być jeszcze dwa tomy, ale nie wiem czy powstały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *