Dlaczego niektóre narkotyki są zażywane przez nos?

Dlaczego niektóre narkotyki są zażywane przez nos?

Substancje psychoaktywne mogą być przyjmowane na różne sposoby. Narkotyki można palić, podawać dożylnie, czy też zwyczajnie połykać. Jedną z najpopularniejszych metod konsumpcji środków „imprezowych” jest wciąganie do nosa. Substancja taka ma postać proszku, który zostaje podzielony na „kreski” a użytkownik przy pomocy specjalnej słomki lub nawet kawałka zwiniętego papieru (np. zrolowany banknot) wdycha ją do przewodów nosowych. Po co jednak wciąganie, skoro można by przecież połknąć wygodną tabletkę?

Powody wciągania narkotyku przez nos są dwa: w celu wzmocnienia i przyspieszenia jego działania. W przypadku połknięcia narkotyk musi przejść przez żołądek, gdzie zostanie rozłożony w procesach trawiennych przed wchłonięciem do krwiobiegu. Oznacza to dwie rzeczy: jego działa zostanie nieznacznie osłabione, a substancja psychoaktywna zacznie działać dopiero po jakimś czasie (15-30 minut od spożycia). Tymczasem błona śluzowa nosa jest łatwo dostępna i zapewnia szybkie wchłanianie wprowadzanych do niej substancji. Dzięki temu substancja omija żołądek i wątrobę, zanim zostanie wchłonięta do krwiobiegu. To z kolei powoduje nie tylko mocniejsze działanie, ale i przyśpiesza moment rozpoczęcia działania.

Teoretycznie w ten sam sposób można zażywać także zwykłe leki (rozkruszając tabletkę). Kryje się w tym jednak mały problem. Lekarstwo wciągnięte przez nos uwolni się w innym tempie i z zupełnie inną siłą działania, co w konsekwencji może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Wciąganie czegokolwiek przez nos może też doprowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Można uszkodzić swój układ oddechowy i niezwykle delikatne błony śluzowe. Wśród długoterminowych skutków zdrowotnych można wymienić utratę węchu, krwawienie z nosa, katar i problemy z przełykaniem. Problemy te nie dotyczą leków donosowych w sprayu (np. preparaty antyalergiczne). Dlatego jedyną bezpieczną metodą konsumpcji leku jest postępowanie zgodnie z instrukcjami na ulotce.

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8950551/

https://www.webmd.com/connect-to-care/addiction-treatment-recovery/signs-of-nose-damage-from-drugs

https://www.verywellmind.com/what-is-snorting-drugs-22107

Leave a Reply

Your email address will not be published.