Co oznacza litera „Z” malowana na rosyjskich pojazdach wojskowych?

Litera „Z” stała się symbolem zwolenników Putina po tym, jak pojawiła się na rosyjskich pojazdach atakujących Ukrainę. Jednak co dokładnie oznacza i w jaki sposób stała się symbolem propagandowym Kremla?

Nie jest jasne, co dokładnie litera symbolizuje. „Z” nie występuje w rosyjskim alfabecie cyrylicy. Wśród najczęściej wymienianych interpretacji wymienia się „Za pobiedy” (zwycięstwo), lub – „Zapad” (Zachód – siły zachodnie Rosji). Oprócz litery „Z” pojawiają się inne symbole: trójkąt z dwiema liniami po obu stronach, okrąg z trzema kropkami w środku i duży trójkąt z mniejszym trójkątem w środku. Łącznie wypatrzono do tej pory 10 symbolów, jednak możliwe, że istnieje więcej. Podejrzewa się, że oznaczenia służą dwóm celom: szybkiej identyfikacji pojazdów jako rosyjskich, aby nie stały się celem innych rosyjskich sił w „przyjacielskim ogniu”, oraz oznaczaniu oddziałów atakujących i ich celów.

Symbole rosyjskie wojsko

Niezależnie od interpretacji, „Z” stało się symbolem rosyjskiej inwazji i jest ochoczo wykorzystywane przez propagandę. Sportowiec Ivan Kuliak wystąpił z literą na podium obok ukraińskiej rywalki Illii Kovtun. Była to deklaracja poparcia dla „operacji specjalnej”. Rosyjskie media i konta w mediach społecznościowych, które wspierają inwazję, czasami dodają „Z” w swoich nazwach lub logach. Symbol stał się też popularny w wśród rosyjskich streamerów przychylnych Putinowi. Wygląda na to, że „Z” stanie się symbolem rządów Putina, tak jak swastyka była symbolem hitleryzmu.

Zwolennicy Putina

Źródła:

https://news.sky.com/story/ukraine-crisis-what-are-the-mysterious-markings-appearing-on-russian-tanks-12549698

https://www.ndtv.com/world-news/explained-what-does-the-z-symbol-on-russian-military-vehicles-mean-2808239

https://www.standard.co.uk/news/uk/why-what-z-russia-ukraine-vladimir-putin-symbol-meaning-b986414.html

https://www.dailymail.co.uk/news/article-10590119/Amazon-slammed-profiteering-war-website-sells-T-shirts-Russian-pro-war-Z-symbol.html

  Co to jest SWIFT? Jak działa system SWIFT?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *