Co oznacza litera “Z” malowana na rosyjskich pojazdach wojskowych?

Co oznacza litera “Z” malowana na rosyjskich pojazdach wojskowych?

Litera „Z” stała się symbolem zwolenników Putina po tym, jak pojawiła się na rosyjskich pojazdach atakujących Ukrainę. Jednak co dokładnie oznacza i w jaki sposób stała się symbolem propagandowym Kremla?

Nie jest jasne, co dokładnie litera symbolizuje. “Z” nie występuje w rosyjskim alfabecie cyrylicy. Wśród najczęściej wymienianych interpretacji wymienia się „Za pobiedy” (zwycięstwo), lub – „Zapad” (Zachód – siły zachodnie Rosji). Oprócz litery „Z” pojawiają się inne symbole: trójkąt z dwiema liniami po obu stronach, okrąg z trzema kropkami w środku i duży trójkąt z mniejszym trójkątem w środku. Łącznie wypatrzono do tej pory 10 symbolów, jednak możliwe, że istnieje więcej. Podejrzewa się, że oznaczenia służą dwóm celom: szybkiej identyfikacji pojazdów jako rosyjskich, aby nie stały się celem innych rosyjskich sił w „przyjacielskim ogniu”, oraz oznaczaniu oddziałów atakujących i ich celów.

Symbole rosyjskie wojsko

Niezależnie od interpretacji, “Z” stało się symbolem rosyjskiej inwazji i jest ochoczo wykorzystywane przez propagandę. Sportowiec Ivan Kuliak wystąpił z literą na podium obok ukraińskiej rywalki Illii Kovtun. Była to deklaracja poparcia dla „operacji specjalnej”. Rosyjskie media i konta w mediach społecznościowych, które wspierają inwazję, czasami dodają „Z” w swoich nazwach lub logach. Symbol stał się też popularny w wśród rosyjskich streamerów przychylnych Putinowi. Wygląda na to, że “Z” stanie się symbolem rządów Putina, tak jak swastyka była symbolem hitleryzmu.

Zwolennicy Putina

Źródła:

https://news.sky.com/story/ukraine-crisis-what-are-the-mysterious-markings-appearing-on-russian-tanks-12549698

https://www.ndtv.com/world-news/explained-what-does-the-z-symbol-on-russian-military-vehicles-mean-2808239

https://www.standard.co.uk/news/uk/why-what-z-russia-ukraine-vladimir-putin-symbol-meaning-b986414.html

https://www.dailymail.co.uk/news/article-10590119/Amazon-slammed-profiteering-war-website-sells-T-shirts-Russian-pro-war-Z-symbol.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.