Czy nasypanie cukru do zbiornika paliwa może zniszczyć silnik?

Znany z książek i filmów popularny mit głosi, że wystarczy komuś nasypać do baku cukru, aby unieruchomić jego auto i potencjalnie zniszczyć silnik. Czy jest to prawdą? No cóż, cukier w zbiorniku paliwa oczywiście nie jest pożądany i może spowodować problemy, ale silnika nie zniszczy.

Mit twierdzi, że rozpuszczony w benzynie cukier trafia do silnika, gdzie się karmelizuje, co powoduje zniszczenie elementów silnika i unieruchomienie auta. Taką metodę używają na przykład przestępcy w jednej z książek o przygodach Pana Samochodzika. Auto nieświadomej niczego ofiary psuło się w szczerym polu, a podstawiona pomoc drogowa dokonywała kradzieży. Problem w tym, że tak naprawdę wsypanie cukru w żaden sposób nie uszkodzi silnika, gdyż cukier nie rozpuszcza się w benzynie. Kryształki cukru trafią na dno zbiornika i tam pozostaną. A nawet jeśli osad zostanie wzburzony, nie przejdzie przez filtry.

Nie oznacza to jednak, że auto jest całkowicie bezpieczne. Przy dostatecznie dużej ilości cukru kryształki mogą w końcu zablokować filtr paliwa. Tyle że jeśli ktoś chce zapchać komuś filtr, to nie musi iść do sklepu po torebkę cukru, bo ten sam efekt może uzyskać, wsypując kilka garści piachu. Osoba ze złymi zamiarami może także unieruchomić auto, nalewając do zbiornika zwykłej wody. Benzyna unosi się na powierzchni wody, więc wlanie butelki wody, zaleje przewody paliwowe i spowoduje zgaśnięcie silnika. Podobnie jednak jak w przypadku cukru, usunięcie takiej awarii nie powinno być skomplikowane. Przy mniejszej ilości wody wystarczy użyć specjalnego dodatku do paliwa, który zwiąże i usunie wodę ze zbiornika. W przypadku większej ilości konieczna będzie interwencja mechanika samochodowego. Naprawa nie powinna być jednak droga.

  Dlaczego nie używamy samochodów na wodę?

Źródła:

https://www.motorbiscuit.com/fact-vs-myth-what-does-sugar-in-a-gas-tank-really-do/

https://www.capitolsubaru.com/service/faqs/can-sugar-in-my-gas-tank-ruin-my-engine-salem-or.htm

https://www.popularmechanics.com/cars/car-technology/a33237683/sugar-in-gas-tank/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *