Co to jest „Liczba Bacona”?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw przyjrzeć się teorii zwanej „sześć stopni oddalenia”. Zakłada ona, że ​​każdy człowiek na Ziemi jest połączony z dowolnym człowiekiem za pośrednictwem maksymalnie sześciu powiązań społecznych. Wasz przyjaciel jest oddalony od was o jeden stopień, gdyż znacie się bezpośrednio. Natomiast przyjaciel waszego przyjaciela, którego nie znacie osobiście, jest oddalony od was o dwa stopnie. Z kolei dowolny znajomy tego oddalonego o dwa stopnie przyjaciela waszego przyjaciela, jest dla was oddalony o trzy stopnie. Teoria zakłada, że między dwoma dowolnymi osobami na świecie istnieje maksymalnie sześć stopni oddalenia.

No dobrze, ale co ma z tym wspólnego Kevin Bacon? Otóż sześć stopni oddalenia Bacona to humorystyczna zabawa, która zakłada, że dzięki licznemu dorobkowi aktorskiemu Bacona, można go połączyć z dowolnym aktorem poprzez występy w filmach. Liczba powiązań, które musimy odnaleźć, nazwana jest Liczbą Bacona.

Poszukajmy liczby Bacona dla Morgana Freemana. Morgan Freeman gra (użycza głosu) w filmie Wojna Światów. W tym samym filmie gra także Dakota Fanning, która gra z Kevinem Baconem w filmie 24 godziny. Liczba Bacona Morgana Freemana wynosi dwa. Spróbujmy czegoś trudniejszego: Marcin Dorociński. Dorociński grał w filmie Tam, gdzie żyją Eskimosi, w którym występował także Bob Hoskins. Ten z kolei grał z Baconem w filmie Balto. Czyli liczba Bacona dla Marcina Dorocińskiego to także dwa. Chociaż Bacon nie wymyślił gry, jest z nią związany. Wykorzystując jej popularność, w 2007 roku założył organizację charytatywną, która pozwala przekazać pieniądze na dowolnie wybrany przez siebie cel.

  10 interesujących angielskich idiomów i ich pochodzenie

Warto jeszcze dodać, że istnieje mnóstwo aktorów, których nie da się połączyć z Kevinem Baconem, gdyż występowali jedynie w amatorskich produkcjach i nie mieli okazji zagrać z gwiazdami Hollywood. Kevin Bacon nie jest też najbardziej powiązanym aktorem świata, gdyż zaszczyt ten przypada aktorowi Rodowi Steigerowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *