Co to jest “Liczba Bacona”?

Co to jest “Liczba Bacona”?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw przyjrzeć się teorii zwanej “sześć stopni oddalenia”. Zakłada ona, że ​​każdy człowiek na Ziemi jest połączony z dowolnym człowiekiem za pośrednictwem maksymalnie sześciu powiązań społecznych. Wasz przyjaciel jest oddalony od was o jeden stopień, gdyż znacie się bezpośrednio. Natomiast przyjaciel waszego przyjaciela, którego nie znacie osobiście, jest oddalony od was o dwa stopnie. Z kolei dowolny znajomy tego oddalonego o dwa stopnie przyjaciela waszego przyjaciela, jest dla was oddalony o trzy stopnie. Teoria zakłada, że między dwoma dowolnymi osobami na świecie istnieje maksymalnie sześć stopni oddalenia.

No dobrze, ale co ma z tym wspólnego Kevin Bacon? Otóż sześć stopni oddalenia Bacona to humorystyczna zabawa, która zakłada, że dzięki licznemu dorobkowi aktorskiemu Bacona, można go połączyć z dowolnym aktorem poprzez występy w filmach. Liczba powiązań, które musimy odnaleźć, nazwana jest Liczbą Bacona.

Znajdźmy liczbę Bacona dla Morgana Freemana. Morgan Freeman gra (użycza głosu) w filmie Wojna Światów. W tym samym filmie gra także Dakota Fanning, która gra z Kevinem Baconem w filmie 24 godziny. Liczba Bacona wynosi dwa. Spróbujmy czegoś trudniejszego: Marcin Dorociński. Dorociński grał w filmie Tam, gdzie żyją Eskimosi, w którym występował także Bob Hoskins. Ten z kolei grał z Baconem w filmie Balto. Czyli liczba Bacona dla Marcina Dorocińskiego to także dwa. Chociaż Bacon nie wymyślił gry, jest z nią związany. Wykorzystując jej popularność, w 2007 roku założył organizację charytatywną, która pozwala przekazać pieniądze na dowolnie wybrany przez siebie cel.

Warto jeszcze dodać, że istnieje mnóstwo aktorów, których nie da się połączyć z Kevinem Baconem, gdyż występowali oni jedynie w amatorskich produkcjach i nie mieli okazji zagrać z gwiazdami Hollywood. Kevin Bacon nie jest też najbardziej powiązanym aktorem świata, gdyż zaszczyt ten przypada aktorowi Rodowi Steigerowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *